he said.

Przemówił do mnie Bogdan Wenta z plakatu Żywca. Powiedział: ‘Każda sekunda jest ważna.’ Więc dalej już tylko biegłam. Bo w sumie ma rację. I zdałam sobie sprawę, że życie w dalszym ciągu przepływa mi między palcami. Fejsbuk, ploty, e-mail, uczelnia, on, one, oni. Wszyscy. I spać. I potem znowu wstać, przestawiając budzik o 5, 15, 30 minut. I wszystko w biegu. Znamy? Znamy. A wcale nie chcemy znać.

Ostatnio dowiedziałam się na jednych z zajęć, że osiągnięcie ideału jest niemożliwe, gdyż zawsze czegoś będzie nam za mało. Jedna sukienka, następna sukienka. 5 kilogramów mniej, 7 kilogramów mniej. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że prawdziwa jest myśl, że człowiek nie może się zmienić, nawet jeśli bardzo, bardzo próbuje. Bo zawsze coś staje na przeszkodzie. Pokonuje się jeden strach, ale tych strachów jest jeszcze wiele, każdy się czegoś boi, każdy czegoś jeszcze w życiu nie spróbował. Każdy ma lęk przed nieznanym. Mam wrażenie, że w każdym człowieku jest to małe pękniecie, które nijak i nigdy nie będzie się chciało zrosnąć. Sęk w tym, żeby się przekonać, jaka jest w nas tzw. aktywność sejsmiczna – czy pękniecie się poszerzy i jak bardzo a może, może, może jednak istnieje jakiś genialny cement, który mógłby to skleić. Ale coraz rzadziej w to wierzę. To złe, wiem. Jakiś paskudny, gorzki realizm, ale ile można wszystko tłumaczyć zbyt długą zimą. W końcu mamy już wiosnę, zielono-kolorową, wietrzną. Piękną. Mam tylko wrażenie, że to pęknięcie pochłania wszystko. Że siedzi tam jakiś smok, który pożera to wszystko, co cieszy, a wypluwa żółć. Żółć czyni niezdolną do wielu rzeczy. I że tak jest zawsze.

Że patrzy się na innych, na inne, że język wystrzeliwuje złośliwości a tak naprawdę nie można nic udowodnić. I znowu ten beton. Beton zbrojony. Betonowa ściana. I stoi tam i nawet nie może się zawalić, bo musi trzymać całość. Bo są inni, którzy chcą się o nią oprzeć..

Żeby esej z literatury angielskiej pisało mi się równie łatwo jak ten wpis..

D.

see the sky, the burning rain

she will die and live again

tonight..

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s