#throwbackthursday | z archiwum różowego zeszytu 1

Różowy zeszyt brzmi sprośnie – ale to po prostu jeden z moich rozlicznych notatników w których zapisywałam kilka, kilkanaście stron a potem porzucałam. Ten fragment ma konkretną datę zajęć na kursie z literatury amerykańskiej. Bardzo lubiłam wtedy pisać czarnymi i czerwonymi cienkopisami i rysować fantastyczne formy, kwiaty, motyle, zawijasy. Pisałam i jednocześnie w to pisanie wkomponowywałam słowa prowadzącego i czasem wychodziły z tego naprawdę zaskakujące kombinacje.

18/03/2014 (pisownia i składnia oryginalne)

(…)

Kiedyś wydawało mi się, że kreacja literacka to takie ubranie w które ubiera się pisarz. A tak naprawdę to nie, ale tak to sobie wyobrażam, kiedy słyszę te słowa.

(…)

Osoba, która mówi pięknymi zdaniami, pięknymi słowami. Smakuje słowa. Są słodkie jak cukierki, jak słodkie białe wino pite w czerwcu o zachodzie słońca. Są bogate w smaku. Smak słów nigdy nie jest płaski, ma wiele odcieni. Są różne rodzaje słodyczy, słoności czy ostrości. Słowa mają swoją fakturę, którą nieraz czuć na języku. Czasem utykają między zębami i potrzeba więcej niż wykałaczki by je stamtąd wyciągnąć.

(…)

Czasem słowa więzną w gardle, jak źle przełknięty kawałek kanapki. I tak samo jak kawałkiem kanapki, można  się taki słowem udusić. Zarówno fizycznie jak i psychicznie. Ale to trwa. To bardzo powolna i smutna śmierć. Znam jedną taką historię.

Jak jeden chłopak nie mógł powiedzieć dziewczynie że ją kocha. Ani jej, ani nikomu innemu. Inne słowa wypowiadał z łatwością, ale miłość nie chciała przejść mu przez gardło. I mimo dość sporego grona przyjaciół i rodziny (bo mimo wszystko był dobrym człowiekiem) umarł sam. Samotnie. Pozbawiony miłości, której miał w sobie całe mnóstwo, która, gdyby mogła, wylewałaby mu się uszami. Miłość, która nie miała ujścia, bo łatwiej jest zrozumieć słowa niż czyny.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s